Jak powinny odżywiać się dzieci w żłobku?

Prawidłowe odżywianie we wczesnych latach życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, co jest szczególnie ważne w przypadku maluchów objętych opieką w żłobku. Okres od 1 do 3 lat to czas szybkiego wzrostu i rozwoju, co sprawia, że potrzeby żywieniowe są szczególnie wysokie. Ważne jest, aby małe dzieci otrzymywały zbilansowaną dietę, która obejmuje różnorodne produkty spożywcze, aby zapewnić im niezbędne składniki odżywcze dla optymalnego wzrostu i zdrowia.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w Polsce podkreśla znaczenie płynnego przejścia od diety niemowlęcej do tzw. diety „stołu rodzinnego” przed ukończeniem pierwszego roku życia. Przejście to polega na wprowadzeniu różnorodnych pokarmów i zmianie ich konsystencji, co pomaga maluchom dostosować się do nawyków żywieniowych rodziny.

Dieta malucha powinna być zróżnicowana i obejmować warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, tłuste ryby, jaja, produkty mleczne, rośliny strączkowe, oleje roślinne, orzechy i nasiona. Metody gotowania powinny dawać pierwszeństwo gotowaniu na parze, gotowaniu, duszeniu i pieczeniu przed smażeniem, a naturalne przyprawy i zioła powinny być używane z umiarem. Zaleca się również ograniczenie spożycia wysoko przetworzonej żywności i gotowych słonych lub słodkich przekąsek. Do nawodnienia preferowana jest niskozmineralizowana woda.

W żłobkach należy przestrzegać zaktualizowanych norm żywieniowych opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia, aby posiłki były pełnowartościowe i spełniały potrzeby żywieniowe małych dzieci. Od stycznia 2018 roku odpowiedzialność za zapewnienie pełnowartościowych posiłków w żłobkach w Polsce spoczywa na organizatorach zbiorowego żywienia, do których należą kierownicy, dyrektorzy i wyznaczone osoby.

Według doniesień, tylko 11% maluchów w wieku żłobkowym uczęszcza do takich placówek w Polsce, co podkreśla znaczenie zapewnienia tym, którzy mają dostęp do odpowiedniego żywienia. Posiłki powinny składać się z czterech do pięciu posiłków dziennie, w tym trzech głównych (śniadanie, obiad, kolacja) i dwóch mniejszych (drugie śniadanie i podwieczorek), z około trzygodzinną przerwą między każdym posiłkiem.

Dla rodziców i opiekunów ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wartości odżywczych, które powinny być spełnione każdego dnia. Na przykład spożycie energii dla dzieci w wieku 1-3 lat powinno wynosić od 1000 do 1300 kcal, z określonymi wartościami dla białka, tłuszczów i węglowodanów. Te wartości odżywcze są niezbędne do utrzymania masy ciała i wzrostu dziecka w zdrowych zakresach, zgodnie z wykresami wzrostu.

Podsumowując, żywienie dzieci w żłobkach to wspólna odpowiedzialność opiekunów i organizatorów żywienia. Przestrzegając ustalonych wytycznych żywieniowych i zapewniając różnorodność zdrowej żywności, możemy zapewnić najmłodszym członkom naszego społeczeństwa najlepszy start w życiu, przygotowując grunt pod zdrowe nawyki żywieniowe, które przyniosą im korzyści przez wiele lat. Aby uzyskać bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące potrzeb żywieniowych małych dzieci i praktyczne wskazówki dla żłobków, dostępne są zasoby, które mogą pomóc w skutecznym wdrożeniu tych standardów.

Dlaczego warto zamówić catering dla przedszkoli i szkół w Mniam Fit?

Catering Mniam Fit pozwala na dopasowanie menu do preferencji i potrzeb żywieniowych. Możesz wybrać spośród wielu opcji, takich jak dania mięsne, wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, bezlaktozowe czy regionalne. Nie musisz martwić się o alergie czy nietolerancje pokarmowe, ponieważ catering zapewnia odpowiednie oznaczenie i podział potraw.

Catering Mniam Fit dla przedszkoli i szkół gwarantuje wysoką jakość i świeżość produktów. Nie musisz kupować ani przechowywać dużej ilości żywności, która może się zepsuć lub stracić walory smakowe. Catering Mniam Fit dostarcza jedzenie na miejsce w odpowiednich pojemnikach i z zachowaniem zasad higieny. Możecie być pewni, że jedzenie będzie smaczne i bezpieczne dla zdrowia dzieci.

Dlaczego warto współpracować z Mniam Fit?

Z miłości do jedzenia i z pasji do gotowania stworzyliśmy Mniam Fit – firmę, której specjalnością są zdrowe oraz pełnowartościowe posiłki dla osób w każdym wieku. Od ponad dwóch lat żywimy najbardziej wymagających klientów.

Naszą drugą częścią gastronomiczną firmy jest catering dietetyczny, który cieszy się powodzeniem w największych miastach całej Polski.

Posiadamy nowoczesną kuchnię spełniającą wszystkie przepisy HACCP oraz wykwalifikowaną kardę dietetyków i kucharzy, którzy codziennie wkładają ogrom pracy, aby posiłki wychodzące z naszej kuchni były smaczne, zdrowe oraz spełniały zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.

Ofertę dostosowujemy pod preferencje klienta.

Przygotowujemy posiłki na każdy etap dnia od śniadania do podwieczorku w zależności od zapotrzebowania danej placówki.

Dodatkowo posiadamy możliwość organizacji wszelkiego rodzaju imprez przedszkolnych na płaszczyźnie gastronomicznej jak i animacyjnej dla dzieci.

Specjalne jadłospisy dla dzieci potrzebujących indywidualnego żywienia (diety wegetariańskie, bezglutenowe, bezlaktozowe, inne)

Posiłki przygotowane z produktów sezonowych od najlepszych, lokalnych dostawców

Organizacja wszelkich przedszkolnych „imprez” tzn. dni dziecka z pełną oprawą animacyjną, dni rodziny, dni zdrowia wraz z zajęciami dla dzieci z dietetykiem oraz wiele innych

Menu układa zespół profesjonalnych dietetyków z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu diet. Posiłki dowieziemy w każde możliwe miejsce. Mamy możliwość kompleksowo wyposażyć sale w lady grzewcze i zastawę.

Posiłki dostarczane kilka razy w ciągu dnia własnymi samochodami z funkcją chłodni – przystosowanymi do przewozu żywności. Dania przygotowane są ze świeżych produktów sezonowych od najlepszych, lokalnych dostawców.

Nie czekaj dłużej i zamów catering Mniam Fit na dowóz już dziś!

Firma Mniam Fit przyjmuje zamówienia na zdrowy catering dla przedszkoli i szkół. W tej sprawie prosimy o kontakt:

– telefonicznie 516 434 701 lub 504-972-293

– poprzez SMS oraz Messenger

– osobiście w siedzibie naszej firmy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Elblągu.

Scroll to Top