Jak powinny się odżywiać dzieci w wieku szkolnym?

Zdrowe odżywianie dzieci w szkole podstawowej jest kluczowe dla ich rozwoju i dobrego samopoczucia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, codzienna dieta uczniów powinna być zróżnicowana i zbilansowana, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w młodym wieku i mogą wpływać na preferencje żywieniowe przez całe życie. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli dobrymi wzorami do naśladowania i pomagali dzieciom w wyborze zdrowych opcji żywieniowych.

Oto kilka wskazówek dotyczących codziennego odżywiania dzieci w szkole podstawowej.

Pełnowartościowe śniadanie jest to najważniejszy posiłek dnia, który powinien dostarczać energii na cały poranek. Dobre śniadanie może zawierać owoce, mleko, pełnoziarnisty chleb, tost z serem lub płatki zbożowe.

Przekąski pomiędzy posiłkami są ważne, ponieważ mogą dostarczać nawet jednej czwartej dziennej dawki kalorii. Zdrowe przekąski to na przykład świeże owoce, warzywa z dipem, jogurt, kanapka z indyka lub kurczaka, ser i krakersy.

Obiady powinny zawierać różnorodne składniki z każdej grupy żywnościowej, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, różnorodne warzywa, owoce, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu oraz chude białka, takie jak ryby, orzechy, nasiona, groch i fasola.

Należy unikać nadmiaru cukru i tłuszczów nasyconych, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy próchnica zębów.

Regularna aktywność fizyczna powinna być uzupełnieniem zdrowej diety. Zaleca się, aby dzieci miały co najmniej 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia.

Dzieci powinny pić 6-8 szklanek wody dziennie, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zaleca się, aby dzieci spożywały 5 posiłków dziennie co 3–4 godziny, co zapewnia lepszy metabolizm i optymalne wykorzystanie składników odżywczych.

Warzywa i owoce powinny stanowić ważny element diety, będąc źródłem witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Zaleca się, aby były obecne w każdym posiłku.

Produkty pełnoziarniste są ważnym źródłem energii i powinny być preferowane nad produktami z białej mąki.

Mleko i przetwory mleczne dostarczają wapnia niezbędnego dla rosnących kości i zębów.

Mięso, ryby, jaja są źródłem białka wysokiej jakości, które jest potrzebne do budowy i regeneracji tkanek.

Unikanie słodyczy i fast foodów – zbyt duża ilość cukru i niezdrowych tłuszczów może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga czy próchnica zębów.

Szkoła, jako miejsce gdzie dzieci spędzają dużą część dnia, odgrywa istotną rolę w edukacji żywieniowej i promowaniu zdrowego stylu życia. Dlatego też ważne jest, aby posiłki serwowane w szkole były zgodne z zasadami zdrowego żywienia i stanowiły wzór dla młodych ludzi.


Dlaczego warto zamówić catering dla przedszkoli i szkół w Mniam Fit?

Catering Mniam Fit pozwala na dopasowanie menu do preferencji i potrzeb żywieniowych. Możesz wybrać spośród wielu opcji, takich jak dania mięsne, wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, bezlaktozowe czy regionalne. Nie musisz martwić się o alergie czy nietolerancje pokarmowe, ponieważ catering zapewnia odpowiednie oznaczenie i podział potraw.

Catering Mniam Fit dla przedszkoli i szkół gwarantuje wysoką jakość i świeżość produktów. Nie musisz kupować ani przechowywać dużej ilości żywności, która może się zepsuć lub stracić walory smakowe. Catering Mniam Fit dostarcza jedzenie na miejsce w odpowiednich pojemnikach i z zachowaniem zasad higieny. Możecie być pewni, że jedzenie będzie smaczne i bezpieczne dla zdrowia dzieci.

Dlaczego warto współpracować z Mniam Fit?

Z miłości do jedzenia i z pasji do gotowania stworzyliśmy Mniam Fit – firmę, której specjalnością są zdrowe oraz pełnowartościowe posiłki dla osób w każdym wieku. Od ponad dwóch lat żywimy najbardziej wymagających klientów.

Naszą drugą częścią gastronomiczną firmy jest catering dietetyczny, który cieszy się powodzeniem w największych miastach całej Polski.

Posiadamy nowoczesną kuchnię spełniającą wszystkie przepisy HACCP oraz wykwalifikowaną kardę dietetyków i kucharzy, którzy codziennie wkładają ogrom pracy, aby posiłki wychodzące z naszej kuchni były smaczne, zdrowe oraz spełniały zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.

Ofertę dostosowujemy pod preferencje klienta.

Przygotowujemy posiłki na każdy etap dnia od śniadania do podwieczorku w zależności od zapotrzebowania danej placówki.

Dodatkowo posiadamy możliwość organizacji wszelkiego rodzaju imprez przedszkolnych na płaszczyźnie gastronomicznej jak i animacyjnej dla dzieci.

Specjalne jadłospisy dla dzieci potrzebujących indywidualnego żywienia (diety wegetariańskie, bezglutenowe, bezlaktozowe, inne)

Posiłki przygotowane z produktów sezonowych od najlepszych, lokalnych dostawców

Organizacja wszelkich przedszkolnych „imprez” tzn. dni dziecka z pełną oprawą animacyjną, dni rodziny, dni zdrowia wraz z zajęciami dla dzieci z dietetykiem oraz wiele innych

Menu układa zespół profesjonalnych dietetyków z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu diet. Posiłki dowieziemy w każde możliwe miejsce. Mamy możliwość kompleksowo wyposażyć sale w lady grzewcze i zastawę.

Posiłki dostarczane kilka razy w ciągu dnia własnymi samochodami z funkcją chłodni – przystosowanymi do przewozu żywności. Dania przygotowane są ze świeżych produktów sezonowych od najlepszych, lokalnych dostawców.

Nie czekaj dłużej i zamów catering Mniam Fit na dowóz już dziś!

Firma Mniam Fit przyjmuje zamówienia na zdrowy catering dla przedszkoli i szkół. W tej sprawie prosimy o kontakt:

– telefonicznie 516 434 701 lub 504-972-293

– poprzez SMS oraz Messenger

– osobiście w siedzibie naszej firmy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Elblągu.

Scroll to Top